Curriculum

Foto di Francesco Garibaldo

Curriculum vitae di

Francesco Garibaldo

As January 2015.

 

Address: Piazza dell’Unità, 11 – 40128 Bologna, Italy

Phone +39 051 360029

Mobile +39 3356119819

E-mail fgaribaldo@gmail.com

Web: http://www.francescogaribaldo.it

 

Date of birth: 23rd April 1944 Place of birth: Bologna

Higher education: Political Sciences graduate, obtaining a masters degree in Sociology, at the University of Bologna, Italy. Degree dissertation entitled: "Dall'automazione di Detroit all'automazione flessibile. Verso quale organizzazione del lavoro? (From Detroit-style automation to flexible automation -what kind of work organisation are we heading towards?)" (Tutor: Professor Michele La Rosa). Degree awarded: First class honours degree cum laude.

 

Languages: Italian, English

 

 

 

Current activity

 

Since November 2014 he is the director of the foundation ”Claudio Sabattini” - http://www.fondazionesabattini.it

He is member of these scientific committees: IRES Emilia Romagna, Research Centre R– 60 in Reggio Emilia.

He is member of the International Advisory Board of the International Journal of Action Research and of the editorial committee of the series Labour, Education & Society of Peter Lang, the International Academic Publisher.

He is researcher fellow of CAMI – Centre for Automotive & Mobility Innovation, http://virgo.unive.it/cami/index.html – a centre of the Venice University

He is retired and still active as freelance consultant on work, labour and organisational design issues.

 

Past Activities

 

Since 1972 to 1991 he was a trade unionist of Fiom-Cgil the metalworkers union. In this activity he was President of the Trade Union in Bologna and Trento and regional president of the Emilia – Romagna metalworkers Trade Union.

Since 1992 to May 1998 he was the director of IRES – CGIL, the national centre for research.

Since May 1998 to March 2008 he was the Director of IpL -the Institute for Labour Foundation, set up by Emilia-Romagna Region and situated in Bologna

He was President of the RLDWL network -Regional and Local Development for Work and Labour (http://www.rldwl.uqam.ca/), sine June 2010 to December 2012. Since 1999 to June 2008 to December 2012 he was the Director of RLDWL.

Since July 2010 to July 2014 he was the vice-president of the Research Committee RC 10 on the Participation, Organizational Democracy and Self-management of the International Sociological Association (ISA) (http://www.isa-sociology.org/rc10.htm); he was vice-president before: since 2006 until July 2010.